VZNIK A HISTORIE DIVADLA ŠŤAVEL

Celé to začalo na jaře roku 2016, kdy jsme se ve Šťáhlavech začali scházet za účelem založení dramatického divadelního spolku. Měli jsme tehdy jen mlhavou představu o tom, co všechno vlastně fungování takového divadla obnáší a jakou energii budeme muset vyvinout, aby vzniklo naše první představení. Říká se ale, že kde je vůle je i cesta, a tak díky nadšení a zápalu pro věc jsme 16. listopadu 2016 založili divadelní spolek – divadlo Šťavel.

Obec Šťáhlavy vyšla vstříc žádosti o prostory, v nichž bychom mohli naši divadelní činnost provozovat a nabídla nám možnost nacvičovat a hrát v místním informačním středisku. Chvíli trvalo, než jsme zastupitele obce přesvědčili, že to s divadlem myslíme opravdu vážně a než svolili, abychom nechali vybudovat mobilní jeviště.

ZAČÁTKY DIVADELNÍ ČINNOSTI

Začátky naší divadelní činnosti nebyly vůbec jednoduché. Rozhodli jsme se totiž pro autorské divadlo a první naše hra byla volně napsána na motivy Brdečkova Tajuplného hradu v Karpatech. Nese název „Sen S. F.“ (Sen Sigmunda Freuda) a hrajeme ji s úspěchem dodnes.

Bez hereckých a inscenačních zkušeností jsme se jen velmi pomalu a těžce dobývali k finální verzi představení. Divadelní práce nám trvala víc jak rok, ale, jak se později ukázalo, byla velmi důležitá a hlavně přinesla svoje ovoce. 

DIVADLO ŠŤAVEL V LETECH 2017-2019

V letech 2017-2019 jsme se věnovali především představením hry SEN Sigmunda Freuda, která byla velmi kladně divácky přijata. Během tohoto období jsme odehráli více než 22 repríz na domácí scéně, a jedno představení jsme provedli v Praze.

Nechtěli jsme ale usnout na vavřínech, a tak jsme po 9 měsíčním studiu nové hry dne 29. listopadu 2019 odehráli premiéru hry “Zločin v expresu 0112”. Tato detektivní komedie byla náročná jak na přípravu, tak i realizaci, ale naše nabyté zkušenosti z přípravy předchozí hry se zúročily, a našim divákům jsme tak mohli představit i dramaturgicky náročnější představení.

SOUBOR V DOBĚ COVIDU

Se začátkem roku 2020 přišla pandemie Covid-19 a to se samozřejmě odrazilo jak na nemožnosti zkoušet, tak i hrát. I přesto se nám v dobách rozvolnění podařilo sporadicky vystupovat. Velkým úspěchem bylo vystoupení 3. září 2020 na zámku v Nebílovech, kde jsme v krásném prostředí mohli vystoupit před více než 250 lidmi. Podzimní vlna onemocnění nám opět zavřela dveře k možnosti provozovat jakoukoliv divadelní činnost.

V roce 2021 se nám na jaře a v létě podařilo odehrát s úspěchem několik představení, a  vrcholem tohoto roku bylo opět vystoupení na zámku v Nebílovech 25. srpna 2021 s reprízou hry “Zločin v expresu 0112”. I přesto že se jednalo o středu, hráli jsme před nabitým hledištěm v počtu více než 350 diváků.

Představení nasmlouvaná na podzim, jsme ale bohužel opět kvůli pandemii museli rušit.

DIVADLO A KONEC SEZÓNY 2021/2022

S ustupující pandemií a rozvolňováním opatření, se nám podařilo odehrát nasmlouvaná představení z minulého roku. V lednu – kdy už bylo jasné že se pomalu navracíme k normálnímu životu – jsme se rozhodli zúčastnit se přehlídky amatérských divadel v Horažďovicích (více zde v samostatném článku) a konec sezóny 2021/2022 jsme strávili na výjezdních představeních v Plzni-Černicích, v Chlumčanech a Dobřívě.

V této době se také finalizuje podoba scénáře nové hry z prostředí francouzského hotýlku, kterou chceme divákům představit na konci sezóny 2022/2023.

SEZÓNA 2022/2023

Začátek sezóny 2022/2023 jsme zahájili představením SEN S. F. v Plzni-Černicích, které mělo velký úspěch. Následující týdny jsme věnovali práci na nové divadelní hře “Hotýlek”, kterou pro náš divadelní soubor napsal opět Vladimír Šimeček. Na tuto práci jsme se velmi těšili, protože přes dva roky Covidu jsme neměli možnost se scházet a připravovat nové věci.

Novou hru jsme chtěli publiku představit na konci sezóny. Během dubna jsme ale zjistili, že abychom představili tuto inscenaci veřejnosti tak jak ji zamýšlíme, budeme muset na ní ještě pracovat přes prázdniny a i během měsíce září v nové sezóně.

SEZÓNA 2023/2024

Během divadelních prázdnin jsme pracovali především na hereckých akcích “Hotýlku”, podařilo se nám několikrát se sejít. Během srpna jsme dospěli k závěru, že premiéru pro veřejnost budeme moci vyhlásit v říjnu. Termín premiéry byl nakonec stanoven na 26. 10. 2023.

Podle diváckého ohlasu se dlouhá práce na této hře vyplatila, a řada pozitivních komentářů na sociálních sítích nás velmi potěšila. Zájem byl opravdu obrovský – během 14 dní se podařilo vyprodat (rezervovat) všechna místa na dalších 5 představení.

Bohužel, představení 9. listopadu jsme museli z provozních důvodů zrušit, ale diváky jsme pozvali na naše další výjezdové představení do Chlumčan, kde jsme již s úspěchem v minulosti odehráli Zločin v expresu 0112 a kam jezdíme rádi.

Celkem jsme odehráli do konce kalendářního roku během dvou měsíců 7 představení, což je na amatérské divadlo našeho typu velký úspěch.

Ve druhé polovině divadelní sezóny se nám podařilo zrealizovat dalších 9 představení, z toho jedno zájezdní do Břežan v okrese Rakovník. Celkově jsme tady odehráli 16 představení, což znamená, že hru Hotýlek vidělo v této sezóně přes 1200 diváků, z nichž někteří podle ohlasů viděli představení i vícekrát.

Buďte v obraze!

Zanechejte nám svůj e-mail a budeme Vás informovat o nových představeních, změnách a novinkách.