Obhlídky sálu KD Horažďovice

Divadelní přehlídka Horažďovice

V lednu 2022 jsme se rozhodli, že se letos zúčastníme oblastní divadelní přehlídky amatérských divadel v Horažďovicích ve dnech 10. – 13. března 2022.

Od akce, kde celý kolektiv hodnotí profesionálové z oboru (režie, herectví, dramaturgie…) očekáváme relevantní zpětnou vazbu, která nás posune v našem snažení dál. Po zvážení všech pro a proti, jsme se rozhodli zabojovat s hrou Zločin v expresu 0112“.

Po zjištění, že jsme všichni schopni sejít se na vylosovaný termín pátek 11. března ve 20:00 – kdo jste někdy řídil kolektiv s 20+ lidmi, kteří se mají sejít v jeden den o tom víte své – jsme probrali nám známá problematická místa ve hře, a provedli pár mikroskopických a jednu makroskopickou změnu (ve druhém obraze). Zkoušky během února a března byly vyhrazeny na doladění představení, režijnímu vedení kandrdasů, a řešení logistických problémů s dopravou a odpravou kulis a rekvizit. Logistika se nakonec ukázala tím nejmenším problémem a vyřešili jsme ji „z vlastních zásob”. Až někdy uvidíte na silnici auto, které táhne přívěs na koně, vězte, že v něm mohou být klidně kulisy a rekvizity pro divadlo.

Protože problémy se dělí na malé a velké – a ty malé jsme vyřešili hravě – tak nám čtyři dny před představením onemocněla napověda (“Suflér, to je základ!”). Protože manžel Jarušky je Petr, tedy to schytala také role vraha. Naštěstí to není žádná kláda (a navíc celou dobu “huhlá”). Alternace se dokonce vyvedla shodou okolností tak, že se nemuselo v programu přepisovat příjmení herce.

Díky skvělé organizaci pořadatele, se podařilo vyjednat ubytování pro všechny členy souboru ve stejném penzionu. Penzion je v dochozí vzdálenosti od Kulturního domu v Horažďovicích, a to jak po dvou, tak i po čtyřech končetinách. Nadšeni jsme byli také z prostoru ve kterém budeme hrát a i přístupem techniků a vůbec všech.

Po odehrání představení se konalo jeho zhodnocení odbornou porotou, která nám neodpustila opravdu nic. Škoda jen, že porota se zaměřila jen na negativa, a pozitivní aspekty zcela opominula.

Další dny jsme s nadšením sledovali soutěžní vystoupení jiných souborů. Bylo to pro nás velké obohacení, ať už se jedná o scénografii, herecké postupy či další aspekty divadelní tvorby.

Ve výsledcích vyhlášení nás překvapilo, že i přes opravdu skvělá představení, porota neudělila nominaci na postup žádnému souboru. Neodjížděli jsme ale s prázdnou! Hřála nás cena za kostýmy v představení “Zločin v expresu 0112” a ocenění hereckého výkonu Honzy Nevorala v roli stewarda Juliena.

Přehlídka byla pro divadelní soubor velmi přínosná, a určitě budeme obec Šťáhlavy reprezentovat na některé z dalších přehlídek či na festivalech.

Fotografie: archiv divadla Šťavel, Libor Kočí (děkujeme!)